Osztályunknak március elején lehetősége nyílt eljutni Strasbourgba, az Európai Parlamentbe, ahol egy teljes napig parlamenti képviselők lehettünk – még ha csak játékból is. Az alaposan megszervezett utazást, a rengeteg látnivalót a gyönyörű tájakon és az Európai Unióról tanultakat még évek múlva is könnyedén felidézhetjük majd, hiszen a kellemes élményeket valamilyen módon mindannyian megörökítettük.
Az utazást egy, az Euroscola által minden évben megrendezett vetélkedőn való részvétel és az erre való sok-sok felkészülés előzte meg. Az online teszt kitöltése előtt az osztályból már többen is részt vettünk különböző, az Európai Unióval kapcsolatos versenyeken, továbbá a 37 fős közösség nagyon nyitott az új dolgokra és szeret versenyezni, ezért merült fel, hogy a KÖZGÁZ-ból a 12. B-t nevezzék be a versenyre. Mindenkit nagy izgalommal töltött el a megmérettetés, ahogy az is, amikor megtudtuk, hogy az általunk megszerzett 200 ponttal az adott hónapban igen jó eredményt értük el, így 2014. március 6-án az osztály 24 tanulója és velünk két kísérőtanár hivatalos az Európai Parlamentbe. Ettől kezdve lelkesen készültünk: még többet tanultunk az Európai Unió felépítésével és működésével kapcsolatban, illetve a kapott témakörök szerint hatfős csoportokat alkottunk. A különböző témakörökben nemcsak az iskolában, de otthon is jelentős tudásanyagot halmoztunk fel először magyarul, majd angolul. Rengeteget köszönhetünk nyelv- és szaktanárainknak, hiszen a fordításban és a felkészítésben is segédkeztek, személy szerint Szász Kingának és Kovács Zoltánnak, akik az utazásra is elkísértek minket. Osztályfőnökünk, Kaszáné Somogyi Katalin az osztály felkészítése mellett sikeresen alakított ki egy olyan utazási tervet, amely lehetővé tette, hogy ne csak az Európai Unió támogatta 24 fő, hanem mind a 37-en kijuthassunk Strasbourgba.
Eljött a nagy nap. Mivel a parlamenti látogatást osztálykirándulássá bővítettük, így az indulás időpontja 2014. március 4-re, éjjel 11 órára esett. Hosszú utazásunk a kényelmes busz ellenére sem bizonyult pihentetőnek, de nem bántuk, hiszen első reggeli állomásunk Passauban, mindenért kárpótolt minket. Itt egy rövid sétát tettünk az óvárosban és megnéztük a csodás Dreiflüssecket, azaz a Duna, az Inn és az Ilz folyók találkozását. Utunk következő állomása Nürnbergben volt, ahol ellátogattunk a Birodalmi Pártgyűlések Dokumentációs Központjába. Innen egyenesen a Kehlben található ifjúsági szállásunkhoz vezetett az út, ahol a kipakolás után mindenkinek jólesett a meleg vacsora és a puha ágy.
Március 6-án, a sietős reggeli után mindannyian a Kehl közelében lévő Strasbourgba utaztunk, ahol a csoport egy része a Parlamentbe ment, és a többiek is egy élménydús napot töltöttek el. A Parlamentben, miután megtörtént a szokott átvizsgálás, először szétválasztották a diákokat és tanárokat, ugyanis a nap egészét külön töltöttük. Mindenki reggelizett, majd ismertették velünk a napi progamot.
A plenáris ülésteremben az EU működését mutatták be, az előadás végén pedig kérdéseket tehettünk fel. Egy vetélkedővel egybekötött ebéd után a bizottsági ülések következtek, ahol kisebb csoportokban az előre kiosztott témákról tárgyaltunk, illetve javaslatokat tettünk angolul. Ezután újra a plenáris ülésterembe invitáltak minket, ahol segítségünkre voltak az angol-francia-német tolmácsok, így ezeken a nyelveken megvitattuk az összes felmerült témát, valamint szavaztunk.
Végül az ebédszünetben megrendezett Eurogame nevű játék döntője következett. Az osztályunkból Fekete Viviennek sikerült csapatával bekerülni ebbe a megmérettetésbe, de a helyükön maradt diákok is büszkén képviselték hazájukat. Osztályunk másik része kirándulni ment egy közeli kisvárosba, itt a városnézést és a szőlővidékek menti sétát a haut-königsburgi vár látogatásával egészítették ki.
Körülbelül este 7 órakor értünk vissza a szállásra, ahol fáradtan, de élményekkel telve ültünk le vacsorázni. A legtöbben hamarosan aludni tértünk, hiszen pénteken egy egész napos városnézés várt ránk Strasbourgban.
Ennek keretében megtekintettük a történelmi belvárost, amely a világörökség részét képezi, bejártuk a Petite France negyedet, az óvárost és volt alkalmunk számos gyönyörű épületet megcsodálni, köztük a Szent Tamás-templomot és a Notre-Dame-katedrálist. Ezután következett a Cool-túra, amely 4 éve minden osztálykirándulásunk szerves része volt, hiszen miközben 5-6 fős csapatokban kerestük a választ a furfangos kérdésekre, amelyek a város különböző pontjait érintették, lényegében az egész várost bejártuk és mindent megnéztünk. A szabadprogramot követően visszatértünk a szállásra, majd a vacsora és egy rövid pihenő után átsétáltunk a Kehlt és Strasbourgot összekötő gyaloghídon, ahonnan láthattuk a városok gyönyörű esti fényeit. Még aznap este összepakoltunk és felkészültünk a másnap előttünk álló, újabb hosszú utazásra.
Szombaton fél 8 körül reggeliztünk, majd elhagytuk a szobákat, és Stuttgartba indultunk. Itt ellátogattunk a Mercedes-Benz Múzeumba, ahol mindenki bőszen kattogtatta a fényképezőgépeket. Ezután Dachauba mentünk, ahol a koncentrációs tábort tekintettük meg. Tanáraink itt is – akárcsak a kirándulás sok más helyszínén – élénken kalauzoltak bennünket, nemcsak földrajzi, de történelmi értelemben is. Hazautunk utolsó jelentős állomása München volt, ahol szabadprogramunkat töltöttük, majd körülbelül 8 órakor Magyarország felé vettük az irányt. A hosszú út és a hajnali érkezés ellenére mindenki mosolyogva hagyta el a buszt, hiszen örültünk, hogy végre viszontláthatjuk szeretteinket, és a hazaérkezést követő napok lázas meséléssel teltek el.
Tamási Boglárka Rózsa