2013 őszén osztályunkból négyen úgy döntöttünk, hogy elindulunk egy 4 for Europe nevű európai uniós vetélkedőn Lakatosné Tóth Ildikó tanárnő felkészítésével. Akkor még nem is tudtuk igazán, mibe kezdünk, és milyen kalandok, lehetőségek nyílnak meg majd előttünk.
A vetélkedő számos fordulóból és részfeladatból állt. Az első, online fordulóban tesztmegoldás, interjúkészítés volt a feladat, emellett egy népszerűsítő kisfilmet is kellett készítenünk az európai parlamenti választásokról. Jó eredménnyel jutottunk be a második, regionális fordulóba. Itt nehéz, lexikális tudást mérő tesztekkel éppúgy találkoztunk, mint játékos, vagy éppen kreatív feladatokkal. Az eseményre ráadásul egy véletlenszerűen kisorsolt nemzet kultúráját bemutató iskolai nap tervezetét is elő kellett készítenünk, illetve prezentálnunk. A regionális fordulót végül úgy nyertük meg, hogy kihívóink nemcsak Észak-Alföldről, hanem Romániából is érkeztek. Győzelmünk az országos döntőbe való automatikus bejutás mellett azt is jelentette, hogy dán iskolai napunkat meg is kell valósítanunk a Fazekasban.
Lázas előkészületekbe kezdtünk; igyekeztünk mindenki számára elérhető és érdekes programokkal előállni, valamint támogatókat keresni a rendezvényünkhöz. Fazekasos öregdiákokat kértünk fel, hogy előadásokat tartsanak, illetve a dán nap védnökei legyenek. A lebonyolításba bevontuk iskolánk diákönkormányzatának tagjait, osztálytársainkat, barátainkat. Nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy számos tanárunk teljes mellszélességgel rendezvényünk mellé állt és minden lehetséges módon segített bennünket. A debreceni Europe Direct iroda is készséges támogatásáról biztosított bennünket. Végül hosszas előkészítés és szervezés után, 2013. december 2-án megrendeztük a dán napot, mely nagy sikernek bizonyult az iskolában. Programok tömkelege közül választhattak a diákok: volt Lego-építő verseny, osztályvetélkedő, dán büfé és ebéd, dániai élménybeszámoló, irodalmi és történelmi témájú előadások, bemutató a dániai továbbtanulásról, Lego-robot bemutató, filmklub, koncert és kvíz is. A vetélkedők győztesei értékes ajándékcsomagban részesültek. A nap végére mindenki új, Dániával kapcsolatos ismeretekkel gazdagodva távozhatott a piros-fehér nemzeti színekbe öltöztetett Fazekasból.
A sikeres rendezvény után azonban nem dőlhettünk hátra, hanem készülni kezdtünk az országos, mindent eldöntő fordulóra. A dán napról prezentációt, illetve egy igényes portfóliót készítettünk. A megmérettetésen, melyet Kecskeméten rendeztek meg, a regionális fordulóhoz hasonló, ám annál nehezebb feladatokat kaptunk, majd bemutattuk a kulturális napunkat. Nagyon szoros versenyben végül, de sikerült a döntőben az első helyet megszereznünk. A győzelemnek itt nem csak erkölcsi jelentősége volt, hiszen a 4 for Europe vetélkedőn az első helyezett egy strasbourgi utazást nyer. Eredményünk tehát azt jelentette, hogy négyünkön kívül még 20 diáknak nyílik lehetősége arra, hogy Franciaországba látogasson, és ott az Európai Parlamentben része lehessen egy egyedülálló élménynek.
A közeledő indulást és az egész utazást mind a huszonnégyen izgatottan vártuk. A parlamenti programra előkészülve munkacsoportokba tömörültünk, ahol feldolgoztuk az előre megadott témákat, melyek az ifjúsági munkanélküliséggel, az élelmiszer-pazarlással, a környezetvédelemmel, a 2014-es európai parlamenti választásokkal, Európa jövőjével és az információszabadsággal voltak kapcsolatosak. Végre elérkezett a várva várt nap, és 2014. március 25-én útnak indulhattunk Franciaország felé két tanárunk kíséretében. A délutáni indulást követő reggel már Strasbourgba is értünk, ahol egy rövid bevásárlás után városnézésbe kezdtünk. Megtekintettük a város impozáns katedrálisát, amelynek a tetejére a vállalkozó kedvűek fel is mászhattak. Ellátogattunk a Le Petit France negyedbe, ahol Strasbourg különös, középkori atmoszférája vett körbe bennünket. A hosszas sétálgatás, nézelődés után végül busszal a Rajna folyó túlpartjára, Németországba, Kehl városába mentünk, ahol a szállásunk várt bennünket. Egy ifjúsági szálláson laktunk, közvetlenül a folyóparton, ami nagyon nyugalmas és hangulatos volt.
Másnap került megrendezésre az Euroscola program a strasbourgi Európai Parlamentben. A napot reggelivel kezdtük, majd mind a 24 résztvevő csoport bemutatta hazáját és iskoláját. A mi bemutatkozásunkban a 4 for Europe-on győztes csapatunk beszélt, majd Nemes Kristóf Bartók Béla egy igen híres, magyaros motívumokkal megtűzdelt darabját mutatta be hegedűn. A produkciót a parlamenti patkóban ülő több mint 500 diák nagy örömmel fogadta. A prezentációk után lehetőségünk nyílt európai uniós elöljáróktól kérdezni az Uniót, valamint a Parlamentet érintő kérdésekben. A Fazekas diákjai itt is aktívak voltak, több kérdést is intéztünk a szakértőkhöz.
A következő programpont az ebéd volt, majd egy 24-nyelvű tesztet kellett megoldanunk, ezáltal megismerve az Európa minden tájáról érkező fiatal diáktársainkat. Ezek után az előre felosztott munkacsoportok összeültek, hogy az EU fontos kérdéseit megvitassák. A munkacsoportok eredményeiket pedig a plenáris ülésen, a parlamenti patkóban ismertették, ahol a bizottsági jelentések is elfogadásra kerültek. A programot egy vetélkedő zárta, melynek nyertes csapatában a szintén fazekasos Dienes Sára is helyet kapott. A nap végén felejthetetlen élmények birtokában tértünk vissza Kehlbe, a szállásunkra.
A következő napon Elzász festői tájait jártuk be. Első állomásunk Haut-Kœnigsbourg vára volt, mely a múlt századfordulón épült. A vár bejárása után továbbmentünk a festői, világörökségi védelem alatt álló kisvárosba, Riquewihrbe. Ezután Kaysersbergbe utaztunk, ahol egy igen bőséges és hihetetlenül finom, helyi specialitásokból álló ebédet fogyaszthattunk el. A nap végén Elzász egy nagyobb, de még mindig középkori hangulatú városába, Colmarba látogattunk el. Másnap, bár a kehli szállást elhagytuk, még nem indulunk egyenesen haza, hanem útba ejtettük a stuttgarti Mercedes-Benz Múzeumot. A páratlan gyűjteménnyel rendelkező múzeum nemcsak az autók szerelmeseit, hanem minden látogatót lenyűgöz. Ahogy a kiállítás nyolc emeletét bejártuk, nyomon követhettük a technika és a társadalom robbanásszerű fejlődését éppúgy, mint a Mercedes által gyártott járművek evolúcióját. A múzeumlátogatás után bementünk Stuttgart belvárosába, ahol igazi nagyvárosi élet, sokadalom és pezsgés fogadott minket. A város főterének számító Schlossplatz atmoszféráját sosem fogjuk elfelejteni, mégha csak meglehetősen kevés időt is töltöttünk el ott. A városnézés után Magyarország felé indulunk, és másnap korán reggelre már Debrecenbe is érkeztünk.
A résztvevő diákokkal és tanárokkal sokat beszélgettünk arról, hogy kinek mi tetszett a legjobban a kirándulásból. Érdekes módon mindenkinek más állt a legközelebb a szívéhez a programpontok közül. Egyesek a parlamenti nap nemzetközi pezsgését emelték ki, míg másoknak a városnézések tetszettek leginkább, de olyanok is voltak, akik a Kehlben, a folyó partján töltött estékre fognak mindig nagy örömmel visszagondolni. Az út során egy nagyon összetartó, kellemes társaság kovácsolódott össze. Úgy gondolom, hogy mindannyiunk számára hatalmas élmény volt ez az utazás, különösen négyünknek, hiszen nyereményünket megoszthattuk még 20 társunkkal. Nagyon remélem, hogy a jövőben még számtalan fazekasos diáknak nyílik alkalma arra, hogy hozzánk hasonlóan az Európai Parlamentbe látogasson.
Kopányi Kinga, Szabó Veronika Eszter, Kovács Ákos Tibor, Hegyesi Zsolt